недеља, 22. децембар 2013.

PREMIJER LIGA BIH (XII KOLO) - PREGLED

Ovog vikenda na programu su bile utakmice XII kola Premijer lige Bosne i Hercegovine čime se spušta zavjesa na ovogodišnje elitno odbojkaško takmičenje,  i slijedi pauza do kraja januara kada će borba za bodove biti nastavljena.

Fenjeraš ekipa Modriče na svom parketu dočekala je Radnik, u derbiju donjeg dijela tabele. Domaćini su prilično lako u tri seta upisali drugu ovosezonsku pobjedu, i fenjer prepustili Slaviji čime su ostavili nadu da na proljeće mogu izboriti opstanak.

Slavija je na svom parketu dočekala Kulu Gradačac, i u prva dva seta pružila solidan otpor favorizovanim gošćama ali više nisu mogle mlade "sokolice" pa je ekipa iz Gradačca sva tri boda odnijela kući.

Na Palama je odigran duel domaće Jahorine i Bihać Premingera koji vode direktnu borbu za šesto mjesto na tabeli koje vodi u play-off. U izuzetno zanimljivom i neizvjesnom duelu jahorinke su vodile 1:0 i 2:1 u setovima, ali na kraju su bišćanke bile sigurnije i slavile rezultatom 2:3, čime su zadržale šestu poziciju na tabeli.

U Tuzli je domaća Sloboda dočekala lidera prvenstva Bimal Jedinstvo, i pružila solidan otpor. Poslije ubjedljivo izgubljenog prvog seza, tuzlanke su zaigrale znatno bolje i izjednačile na 1:1. Ipak, brčanske "princeze" nisu dozvolile iznenađenje i sigurnom igrom meč privele kraju za konačnih 1:3.

Derbi kola i pravi odbojkaški spektakl odigran je u Višegradu gdje je domaća ekipa HE na Drini dočekala ŽOK Gacko. Viđen je dramatičan meč sa mnogo uzbudjenja i preokreta. U prvom setu igralo se poen za poen a u dramatičnoj završnici, prisebnije su bile domaće igračice i slavile sa 28:26. Ponesene vođstvom višegrađanke su zaigrale odlično i u nastavku i u završnicu seta ušle sa velikih 22:16, ali je onda uslijedila serija gošći za 22:22 i novu dramu. Ipak, ponovo su domaće igračice se bolje snašle i privele set kraju rezultatom 25:23. Poslije vođstva 2:0 činilo se da će HE na Drini napravili veliko iznenađenje i upisati sigurnu pobjedu. Ali onda su gačanke zaigrale svoju prepoznatljivu igru, borbeno u odbrani i silovito u napadu, i naredna dva seta riješile u svoju korist. A onda je uslijedio potop domaćina u taj-brejku. Na servis je stala Helena Košutić i gošće su napravile seriju 8:0, a do kraja seta su domaćinu prepustile samo tri poena. Veliki preokret za pobjedu 2:3 i velika dva boda za gatačke "tigrice" koje su ovom pobjedom zadržale drugo mjesto pred zimsku pauzu.